Nie ulega wątpliwości, że woda stanowi podstawowy czynnik potrzebny nam do życia. Nasze ciała w większości składają się z wody. Jest ona aktywatorem wielu procesów naszego organizmu. Doskonale usuwa toksyny, wspomaga przemianę materii, gasi pragnienie, łagodzi zmęczenie i… leczy. Bez niej nie przetrwalibyśmy nawet kilku dni. Optymalne nawodnienie organizmu sprawia, że możemy efektywnie funkcjonować w ciągu dnia. Poza tym woda to także świetny rozpuszczalnik – bez przeszkód chłonie wszystko, co napotka na swojej drodze. Czasami jednak związki te pozostają w niej na dłużej, powodując groźne dla zdrowia i życia zanieczyszczenia… Taka woda ewidentnie nie nadaje się do picia.
Co znajduje się w wodzie?
Woda nieustannie krąży w przyrodzie. Dzięki temu przepływowi nasyca się praktycznie wszystkim, co znajduje się w skorupie ziemskiej. Wiele pośród tych związków makro i mikroelementów ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie . Z drugiej jednak strony coraz szybciej rozwijające się gałęzie przemysłu często niosą za sobą konsekwencje w postaci zanieczyszczeń, które trafiają do wody. Tak oto mieszają się one z tymi dobrymi związkami, tworząc w rezultacie coś, co nie nadaje się do wypicia. Zupełnie czysta i świeża woda wydaje się w dzisiejszych czasach być towarem luksusowym…
Niektóre z procesów uzdatniania wody pitnej
Na szczęście przy użyciu odpowiednich systemów można zagwarantować każdemu człowiekowi dostęp do czystej wody. Należą do nich m.in.:
- odwrócona osmoza – to proces membranowy, który pozwala na oddzielenie od siebie dwóch roztworów o różnym stężeniu. Uzdatnianie wody następuje poprzez tłoczenie pod ciśnieniem zanieczyszczonej wody, przepuszczenie jej przez membranę i zatrzymanie na membranie zanieczyszczeń,
- ultrafiltracja – to filtracja membranowa, której precyzja jest zaskakująca – z powodzeniem bowiem oddziela patologiczne mikroorganizmy, które pływają w wodzie,
- elektrodejonizacja –zautomatyzowana technologia, która pozwala uzyskać wodę zdemineralizowaną o wysokich parametrach jakościowych,
- filtracja wykorzystująca węgiel aktywowany – polega na pochłanianiu (adsorpcji) zanieczyszczeń przez węgiel aktywowany, w przypadku nowoczesnych filtrów proces ten radzi sobie nawet z większymi zanieczyszczeniami.
Niektóre z firm posiadają wiele rozwiązań dla uzyskania doskonałej wody pitnej tak jak np. Veolia Water Technologies operująca szeroką gamą nowoczesnych technologii.